تبلیغات
بزرگترین وبلاگ ماهیان زینتی - مطالب تیر 1390

به این صفحه امتیاز دهید

تبلیغات

موضوعات

آرشیو

::. اسفند 1391
::. آذر 1391
::. آبان 1391
::. شهریور 1391
::. مرداد 1391
::. تیر 1391
::. خرداد 1391
::. اردیبهشت 1391
::. فروردین 1391
::. اسفند 1390
::. دی 1390
::. آذر 1390
::. آبان 1390
::. مهر 1390
::. شهریور 1390
::. مرداد 1390
::. تیر 1390
::. خرداد 1390

همه آرشیوها
پلیکوها

ویدئو ماهی

عکس ماهیان اب شیرین

عکس ماهیان اب شور

ماهیان گوشت خوار

ماهیان گیاه خوار

ماهیان اب شور

ماهیان اب شیرین

ماشه ماهی اب شور

بیماری ماهیان مشترک

بیماری ماهیان اب شیرین

بیماری ماهیان اب شور


نویسندگان
پویا امامی «300»

آمار وبلاگ
 • افراد آنلاین :
 • رانک گوگل :2
 • تاسیس :1390/8/4
 • تعداد نظرات :1250
 • http://ghaleb-ha.persiangig.com/theme/black1/top_users.png کل بازدید:
  http://ghaleb-ha.persiangig.com/theme/black1/member.png بازدید امروز :
  http://ghaleb-ha.persiangig.com/theme/black1/member.png بازدید دیروز :
  http://ghaleb-ha.persiangig.com/theme/black1/member.png بازدید ماه قبل :
  http://ghaleb-ha.persiangig.com/theme/black1/member.png تعداد نویسندگان :
  http://ghaleb-ha.persiangig.com/theme/black1/SubCat-48.png تعداد کل مطالب :

  لینکستان  پست ثابت


          چندتا عکس از ماهی های گوگولی خودم!

  این لاک پشترو دیدن چه گوگولیه

  5m1ajs2us23kxdqve5k.jpg


  شنبه 25 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات ()
   
          ماهی های مخروط کاجی خانواده ی مونوسنتریده ( Monocentridae )

  http://content6.eol.org/content/2008/10/07/00/23760_large.jpg

  این ماهی ها گروه کوچکی از ماهی های دریایی را تشکیل می دهند که بدن آنها خاردار و از پوششی زره مانند که از اتصال فلس های درشت و سخت به وجود می آید، پوشیده شده است. با توجه به اختصاصات ساختمانی خارجی آنها، نام ماهی های مخروط کاجی یا میوه ی کاجی برای آنها مناسب است. این ماهی ها عمدتا جزء ماهی های اعماق هستند که در سطح بدن آنها اعضاء نورافشان وجود دارند. از ماهی های این خانواده در خلیج فارس و دریای عمان گزارش نگردیده است. یکی از گونه های این خانواده که در آکواریوم نگهداری می شود، ماهی مخروط کاجی است که طول آن تا 12/5 سانتی متر می رسد.


  http://content2.eol.org/content/2008/10/07/00/78589_large.jpg


  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات ()
   
          تنها موجود در دنیا كه هرگز نمی‌میرد
  گونه‌ای خاص از عروس دریایی؛ تنها موجودی در دنیا كه عمر جاودان دارد و هرگز نمی‌میرد.

  این حیوان ممكن است تنها موجودی باشد كه عمر جاودان دارد. از آن‌جایی كه این عروس دریایی قادر است پس از آخرین مرحله‌ بزرگسالی، دوباره تغییر شكل داده و به نخستین مرحله‌ی زندگی خود بازگردد، ممكن است هیچ پایان طبیعی برای طول عمر این حیوان وجود نداشته باشد.

  عروس دریایی

  دانشمندان می‌گویند hydrozoan jellyfish تنها حیوانی است كه می تواند بارها و بارها در زمان به عقب برگردد و دوباره حالت بواسیر لحمی خود را (مرحله اول از زندگی) پیدا كند.

  آن‌ها می‌خواهند بفهمند چه‌طور این حیوان می‌تواند جریان سالخوردگی خود را به حالت معكوس درآورد.

  از آنجایی كه این حیوان هیچ‌وقت نمی‌میرد، تعداد آن‌ها در اقیانوس‌ها روز به روز در حال افزایش است.
  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات ()
   
          حلزون قرمز رامشورن ( Ramshorn ) ِیا Planorbis corneus:

  http://www.e-aquarium.com.au/images/Ramshorn_350.jpg

  رنگ این حلزون قرمز است و نمونه هایی که دارای رنگ قرمز روشن و صدف سالم بدون شکستگِی ِیا پرِیدگِی هستند مرغوبترِین آنها بحساب می آِیند و تکثِیر و پرورش آنها آسان و عملِی بوده و براِی به دست آوردن نمونه هاِی بهتر باید غذاِی مناسب و فضاِی کافِی در اختِیار آنها قرار گِیرد .آب در اِین حالت باید کمی قلِیایی باشد .حلزونها بسِیار پرخور هستند ، لذا در تکثِیر و پرورش آنها باید غذاِی زِیاد در اختِیارشان قرار داد .بهترِین و مناسبترِین غذا براِی آنها مخلوطِی از اسفناج و کاهو و چاودار پخته با کمی پودر میگو می باشد .

  از طرف دِیگر اگر غذاِی زِیاد در داخل آکوآریوم محتوِی حلزون ها قرار گِیرد ، آب عملا کثِیف شده و ذرات غذایی معلق در آن باعث خراشِیده شدن صدف حلزونها می شود .بنابراِین در پرورش آنها همواره باید کف آکوآریوم تمیز نگه داشته شود.براِی تمیز کردن آکوآریوم می توان از دافنِی ها استفاده کرد .حلزون قرمز داراِی تخمهاِی مسطح و کهربایی رنگِی است که در اوایل بهار به صورت توده روِی شاخ و برگ گِیاهان و گاهِی بر روِی شِیشه آکوآریوم رِیخته می شوند .بسته به درجه حرارت ، تخم آنها پس از 10 تا 40 روز تبدِیل به نوزاد می شود .در شرایط خوب، حلزونها پس از 6 ماه قابل عرضه به بازار خواهند بود .همه انواع ماهی ها علاقه زِیادِی به خوردن نوزاد حلزونها دارند .بنابراِین در محافظت آنها باید دقت به عمل آِید .اگر نمونه هاِی تِیره رنگ آن با انواع قرمز رنگ آمی زش نماِیند ، نمونه های حاصله از آنها در نسلهاِی متوالِی از بِین خواهند رفت .بنابراِین هنگام تکثِیر آنها باید دقت شود که انواع قرمز رنگ فقط با ِیکدِیگر آمی زش داشته باشند تا نسل هاِی سالم از آنها به وجود آِید .بهترِین محل براِی تکثِیر آنها استخرهاِی باز است که داراِی انواع لاله آبِی باشند .در اِین شرایط حلزون ها تخم خود را از زِیر برگ لاله هاِی آبِی می رِیزند.


  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات ()
   
          ماهی لجن خوار

  نام علمی این ماهی Hypostomus plecostomاست دانشمندان علوم شیلاتی از میزان رشد و طول عمر آنها را اطلاعات چندان دقیقی ندارند ولی گفته می شود حداکثر طول آنها به 25 سانتی متر میرسد .عمدتا این ماهی در طول روز حالت خجالتی دارد و خود را مخفی میکند و در شب و با شروع تاریکی شروع به فعالیت و تغذیه می کند .این ماهی ممکن است نسبت به دیگر ماهی های همجنس خود رفتار پرخاشگرایانه ای داشته باشد . اویک ماهی جسور است و گاهی با همنوعان خود بر سر غذا در گیر می شود . از دیگر عادات آن میتوان به ریشه کن کردن و خراب کردن گیاهان آکواریومی اشاره کرد که ممکن است گاهی اوقات نسبت به آن اقدام کنند . ماهی لجن خوار برای اضافه کردن به آکواریومهای بزرگ مطلوب است .وقتی که از لحاظ اندازه در حد مطلوبی است می توان آن را به همراه ماهی های دیگر نگهداری کرد .معمولا این نظر مطرح می شود که این ماهی تنها از آلگها تغذیه می کند اما در شرایطی که آلگ وجود نداشته باشد از مواد غذایی ته نشین شده و همچنین کدوی پخته و سیب زمینی نیز تغذیه می کند . ماهی لجن خوار عموما از گیاهان زنده داخل آکواریوم نیز تغذیه می کند . به هنگام خرید یک نمونه از این ماهی توجه داشته باشید که معده ماهی خالی نباشد چون نشاندهنده اینست که ماهی میلی به تغذیه ندارد و با مشکل روبرو است و ممکن است مدت زیادی پس از انتقال به منزل زنده نماند .


  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات () ادامه مطلب
   
          کوسه ماهی دم دراز

  کوسه ماهی دم دراز▪ رده: Lamniformes
  ▪ خانواده: Alopiidae
  ▪ جنس: Alopias
  ▪ گونه: vulpinus
  ▪ طبقه بندی:
  كوسه ماهی دم دراز سواحل امریكا در ابتدا توسط Bonnaterre در سال ۱۷۸۸ با نام Squalus vulpinis شرح داده شد و بعداً به اسم صحیحتر Alopias vulpinus توسط Bonaterre در سال ۱۷۸۸ تغییر كرد كه اشتقاق یافته از vulpes به معنای روباه صفت بود .
  ▪ اسم های مشابه این كوسه ماهی شامل:
  Squalus vulpes Gmelin ۱۷۸۹, Alopias macrourus Rafinesque ۱۸۱۰, Galeus vulpecula Rafinesque ۱۸۱۰, Squalus alopecias Gronow ۱۸۵۴, Alopecias barrae Perez Canto ۱۸۸۶, Alopecias chilensis Philippi ۱۹۰۱, Alopecias longimana Philippi ۱۹۰۱, Vulpecula marina Garman ۱۹۱۳, Alopias caudatus Philipps ۱۹۳۲, and Alopas greyi Whitely ۱۹۳۷.
  ● توزیع جغرافیایی:
  كوسه ماهی های دم دراز اقانوسی و گونه های ساحلی در مناطق گرمسیری و آب های سرد ملایم در سرار جهان ساكن شده اند ولی‌ بیشتر در آب های ملایم رایج و معمول اند.
  این كوسه ماهی در اقیانوس اطلس از جزیره نیوفاولند تا كابا، در جنوب برزیل تا آرژانتین، از نروژ و جزیره بریتانیا تا قانا و ساحل Lvory كه شامل دریای مدیترانه است وجود دارد. اگرچه در میان سواحل بكر و دست نخورده اتلانتیك US نیز یافت می شوند.
  وجود این كوسه ماهی در جنوب انگلستان بسیار نادر است. همچنین این كوسه ماهی در مناطق Indo-pacific ، در جنوب آفریقا، تانزانیا، سومالی، Maldives ، مجمع الجزایر Chagos ، خلیج آدن، پاكستان، هند، سرلانكا، ساماترا، ژاپن، جمهوری كره،استرالیا، نیوزلند و New Caledonia یافت می شوند.
  این ماهی دارای چشم تخم مرغی شكل عمودی بزرگ است همراه با یك نوك V شكل در سر، یك پوزه دراز و تعداد دندان های معدود. همچنین یك انتهای آزاد تیز در باله ی پشتی وجود دارد كه این باله قبل از منشا باله ی لگنی واقع شده است. كوسه ماهی دم دراز به كوسه ماهیان درنده شباهت دارد با این تفاوت كه كوسه ماهی دم دراز سر باریكتر و پوزه ی كشیده تر دارد و باله ی سینه ای تقریباً مستقیم با انتهای پهن دارد.
  ● رنگ كوسه ماهی دم دراز:
  كوسه ماهیان دم دراز اغلب قهوه ای تیره و خاكستری مایل به سفید هسنتد ولی غالباً كاملاً سیاه هستند. این كوسه ماهیان در سطح پایینی بدنشان سفید هستند، ولی لكه هایی نزدیك به باله ی پشتی و قسمت اصلی دم دارند كه این رنگ سفید به سمت باله ی سینه ای و سر نیز توسعه یافته است.
  ● ساختمان دندان ها:
  كوسه ماهیان دم دراز دندان های كوچك شمشیری شكل با لبه های صاف شده دارند.حدود ۲۰ دندان روی هر یك از آرواره های بالایی و ۲۱ دندان روی آرواره های پایینی وجود دارند. دندان های هر دو آرواره مشابه اند و این دندان ها بصورت فزاینده ای مورب و با حاشیه ی بیرونی مقعر هستند.
  ▪ دندان های كوچك:
  دندان های پوستی ( Dermal ) اشتراك زیادی با هم دارند و خیلی كوچك هستند( ۲/۰*۲۱/. mm ) این دندان ها بصورت تیغه های افقی پهن و كوچك اند كه یك ساقه ی مناسب و بلندی دارد.
  ● سایز، سن و رشد:
  نرهای این كوسه ماهی ۵/۱۰ فوت( cm ۳۳۰) و ماده ها حدود ۸/۱۴-۸/۵ فوت ( m ۴۵۰-۲۶۰) بالغ می شوند. آنها هنگام تولد حدود ۵ فوت ( cm ۱۵۰) طول دارند. این كوسه ماهیان جوان در هر سال حدود ۳/۰ فوت ( cm ۱۰) در سال رشد می كنند.
  این كوسه ماهی در جوامع جزیره ای مثل جزیره Fannig و جزیره هاوایی نیز وجود دارد. در اقیانوس آرام شرقی این كوسه ماهی در خارج از بریتانیای كلمبیا به سمت baja مركزی و جنوب یپاناما به سمت chile یافت می شوند.
  ● محل سكونت:
  كوسه ماهی دم دراز یك گونه آبزی ساكن شده در آب های ساحلی و اقیانوسی است. این ماهی بطور طبیعی دور از ساحل مشاهده می شود اگرچه گاهی اوقات برای پیدا كردن غذا به سمت ساحل منحرف می شود.
  كوسه ماهی بالغ اغلب در بخش بالایی فلات قاره ای ساكن اند در صورتی كه در نوجوانی در ساحل خلیج های كوچك و نزدیك آب های ساحلی دریا زندگی می كنند. این كوسه ماهی بیشتر روی سطح آب دیده می شود ولی در آب هایی با عمق حدود ۱۸۰۰ فوت ( m ۵۵۰) نیز دیده شده اند.گاهاً مشاهده شده است كه این كوسه ماهی ها بیرون از آب می پرند. كوسه ماهیان دم دراز بعنوان گونه هایی با مهاجرت بالا در US مطرح شده اند.
  ● بیولوژی (زیست شناسی):
  ▪ خصوصیات بارز:
  كوسه ماهیان دم دراز براحتی توسط Lobe بالایی دراز خود در باله ی دمی خود مشخص كننده هویت خود هستند. Lobe بالایی می تواند به بلندی بدن باشد و بصورت باریك و بلند و تازیانه وار ظاهر شود ، چشم این كوسه ماهی نیز دارای سایز مناسبی است و باله ی پشتی اولی دارای انتهای تیز است و در جلو باله ی مخرجی قرار دارد.
  باله ی سینه ای این ماهی داسی شكل است و با انتهای باریك است. قسمت های بالایی باله ی سینه ای توسط یك تكه وصله سفید كه از منطقه ی شكمی به سمت جلو توسعه یافته است مشخص شده است.
  بالاترین اندازه طول این كوسه ماهی حدود ۹/۲۴ فوت ( cm ۷۶۰) و بالاترین وزن ثبت شده حدودًاً بالغ بر lbs ۷۵۰ ( kg ۳۴۰) گزارش شده است.

  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات () ادامه مطلب
   
          پروانه ماهی دم دراز
  پروانه ماهی دم دراز
  نام انگلیسی : Long tail butterflyray
  نام علمی : Gymnura Poecilura
  نام محلی : لقمه ،کافر
  خانواده : Gymnuridae
  کد : GYmnur.G.p.۱
  مشخصات :
  ● مشخصات مرفولوژِی
  ▪ فرم و رنگ بدن: صفحه بدن خیلی پهن ،رنگ بدن ،تیره دم دارای باندهای عرضی می باشد.عرض صفحه ۵/۱ مرتبه بزرگتر از طول آن است.
  ▪ باله ها: دم خیلی کوتاه و معمولا دارای یک خار دندانه دار مسلح می باشد،باله های سینه ای دو طرف چسبیده دم نخی شکل و اندازه آن کوتاهتر از بدن است.
  ▪ فلس: بدن فاقد فلس می باشد.
  ▪ دندان: دارای دندانهای کوچک آسیایی است.
  ▪ طول: عرض صفحه بدن به بیش از ۲۰۰ سانتیمتر نیز می رسد.
  ▪ سایر مشخصات: منافذ اسپیراکل نسبتا بزرگ و پشت چشمها قرار دارند.
  ● مشخصات بیولوژی
  ▪ مکان زندگی: کفزی بوده و روی بسترهای گلی و شنی مناطق ساحلی زیست می کنند معمولا در آبهای کم عمق ساحلی مصبها و دهانه رودخانه ها یافت می شوند .جزء سپر ماهیان با زندگی خزری محسوب می شوند.
  ▪ تغذیه : از موجودات درون بستر نظیر سخت پوستان و نرمتنان صورت می گیرد.
  ▪ پراکنش: سراسر خلیج فارس و دریای عمان
  ▪ تولید مثل: تخمگذار بچه زا است.
  ▪ ارزش اقتصادی: ارزش غذایی چندانی ندارد.
  ▪ روش صید: ترال کف و قلاب
  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات ()
   
          ستاره دریایی
  ستاره‏ دریایی در بستر آب‏های سراسر دنیا، به ویژه در آب‏های گرم هندوستان و اقیانوس آرام یافت می‏شود. شکل ستاره‏های دریایی شبیه به ستاره است. آنها ماهی نیستند و سر و مغز ندارند. آنها دارای پنج بازو یا بیشتر، بخش مرکزی بدن و یک دهان هستند.
  - هر ستاره‏ دریایی صدها مکنده قوی به نام پاهای لوله‏ای دارد که اگر وارونه شود، با استفاده از این پاها می‏تواند به حالت اول بر می‏گردد. 1) ابتدا انتهای بازوهای خود را خم می‏کند تا با پاهای لوله‏ای خود سنگی را بگیرد. 2) بعد از آن، خودش را به آرامی به روی آن می‏کشد. 3) با انداختن خود به روی سنگ به حالت اول برمی‏گردد و به راهش ادامه می‏دهد.  - 1500 گونه ستاره دریایی در اقیانوس‏های دنیا وجود دارد. تعداد زیادی از آنها رنگ‏های روشن دارند.  - برخی از ستاره‏های دریایی مثل این یکی، بازوهای زیادی دارند. اگر ستاره دریایی یکی از بازوهای خود را از دست بدهد، بازوی دیگری به جای آن در می‏آید.  - ستاره‏ دریایی صدف می‏خورد. برای این کار با مکنده‏های قدرتمند خود دو قطعه صدف را باز می‏کند، سپس معده خود را از طریق دهان به بیرون می‏راند و بر روی پیکر صدف می‏اندازد.


  بیشتر بدانید.  - ستاره‏ دریایی خاردار از مرجان‏ها تغذیه می‏کند و به همین دلیل می‏تواند صدمه‏های جدی به صخره‏های مرجانی وارد کند.  - ستاره‏های دریایی نسبت به تغییر روشنایی عکس‏العمل نشان می‏دهند، نقاط حساس به نور در انتهای بازوهای آنها قرار دارد.  - برخی از ستاره‏های دریایی در سال بیش از یک میلیون تخم می‏گذارند.

  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات ()
   
          شقایق دریایی


  شقایق دریایی یکی از جانوران پست است که در شاخه کینداریا و رده آنتوزوآ ، طبقه بندی میشود
  .

  اطلاعات اولیه

  عمومی ترین صفت جانوران ، که طی مراحل رشد نیز قبل از همه ظاهر میشود، تراز سازمانی آنهاست. همه جانوران زندگی را از یک سلول آغاز میکنند و برخی از تراز بافت بالاتر نمیروند. اما بقیه آنها از این تراز میگذرند و بدن پیچیده تری مییابند. بدین ترتیب جانوران (متاوزآ) را صاحب دو شعبه رده بندی در نظر میگیرند. در شعبه پارازوآ ، بالاترین تراز سازمانی را بافت تشکیل میدهد این شعبه فقط شاخه اسفنجها را شامل میشود. همه جانوران دیگر که به شعبه یومتازوآ تعلق دارند، دارای اندام و دستگاه مشخص هستند.
  دومین صفت جانوران که بعد از تراز سازمانی در حین رشد آنها ظاهر میشود، نوع تقارن آنهاست. در ابتدا جنین همه جانوران دارای تقارن شعاعی یعنی بصورت کرهای توپر یا توخالی و متشکل از تعدادی سلول است. بعضی از گروههای جانوران این تقارن شعاعی را تا مرحله بلوغ حفظ میکنند. اما در بقیه ، پس از مدتی جنین تقارن دوطرفی مییابد و لارو جانور بالغ حاصل از آنها نیز همین نوع تقارن را نگه میدارند. بر همین اساس ، شعبه یومتازوآ را میتوان به دو دسته دارای تقارن شعاعی و دارای تقارن دو طرفی تقسیم بندی کرد.

  شاخه کینداریا

  کینداریا پست ترین جانورانی هستند که بافتهای مشخص دارند. این جانوران بصورت منفرد یا دسته جمعی زندگی میکنند و بر دو نوع هستند:

  پولیپکه دارای بدن لوله ای است و یک انتهای آن بسته و چسبیده است و در انتهای دیگر آن یک دهان مرکزی وجود دارد که معمولا اطراف آن را شاخکهای نرم احاطه کردهاند. پولیپها ساکن هستند.

  مدوزکه بطور آزاد شنا میکند بدن ژلاتینی و بشکل چتر و ازشاخکهایی حاشیه گذاری شده است. و در برجستگی مرکزی سطح مقعر آن دهانی دیده میشود.

  در هر جاندار حفره گوارشی ، چندین الیاف عضلانی و تعداد زیادی کپسولهای کوچک نیش زننده یا نماتوسیست وجود دارد. همه کینداریا آبزی و دریایی هستند. این شاخه از سه رده هیدروزوآ ، ~~green:سیفوزوآشقایقها و مرجانها به رنگ روشن و بعضی از مدوزها کم رنگ و زیبا هستند و بسیاری از گونه های مرجان نیز درخشندگی دارند.

  صفات اختصاصی شاخه کینداریا

  تقارن شعاعی در حول محور دهانی - مخرجی ، تقارن دو شعاعی در بعضی از آنتوزوآ (شقایق و مرجان) ، سر ، حلقه یا بند وجود ندارد.

  بدن از دو لایه سلولی ، یک اپیدرم خارجی (اکتودروم) و یک گاسترودرم درونی (آندودرم) تشکیل شده و میان دو لایه مزبور به مقدار کم یا زیاد ، تیغه میانی یا مزولگه (Mesoglea) وجود دارد. نماتوسیتها در یک یا هر دو لایه جای دارند.

  اسکلت آهکی یا شاخی است و یا از هیچکدام نیست. الیاف عضلانی در اپتیلیا (Epithelia) دیده میشود.
  دهان از شاخکهای نرم احاطه شده و به یک حفره هاضمه کیسه مانند به نام انترون (Entron) متصل میشود. انترون ممکن است منشعب یا بوسیله دیوارههایی تقسیم بندی شده باشد، مقعد وجود ندارد.
  خون و اندام های تنفسی و وازنش دیده نمیشود.

  شبکه منتشری از سلولهای عصبی در دیواره بدن که فاقد سیستم عصب مرکزی است. بعضی از آنها دارای لکه چشمی هستند.

  تکثیر معمولا بوسیله تناوب تولید مثل انجام میگیرد، یعنی با جوانه زدن غیر جنسی در مرحله چسبیده یا پولیپ و تکثیر جنسی بوسیله گامتها در مرحله آزاد یا مدوز ، یک جنسی یا دو جنسی ، بعضی دارای غدد جنسی ماده ولی بدون مجاری جنسی هستند.

  رده آنتوزوآ (Anthozoa)

  آنتوزوآ پلیپهای دریایی بشکل گل هستند و به اندازههای کوچک یا بزرگ یافت میشوند. بافت و ترکیب آنها نسبتا محکم است و بهعلت وضع مری و دیوارههای داخلی به تقارن دو شعاعی ، تمایل دارند. همگی به شکل پولیپ هستند که معمولا بر روی تخته سنگها ، ثابت میباشند و هیچ نوع تغییر محل نمیدهند گاهی جدا و منفرد زندگی میکنند ولی غالبا کلنیهای بزرگ درست میکنند. این جانوران در آبهای گرم سطحی فراوانند ولی بعضی از آنها در دریاهای قطبی ساکن هستند و گونههای مختلف از خطوط جزر و مد تا اعماق 5300 متری یافت میشوند.

  معمولا سلولهای جنسی نر و ماده در بدن افراد مختلف بوجود میآیند و در عدهای عمل لقاح در حفره گوارشی ماده صورت میگیرد و مراحل اولیه نمو این حفرهها آغاز میشود. از حفره مزبور لاروی به نام پلانولا خارج میشود و رویان از این به بعد بحالت مجتمع به سر میبرند. شروع به جوانه زدن میکند و کلنی در اثر جوانه زدن بوجود میآید و افراد کلنی بوسیله لوله باریکی به هم مربوط میشوند. این رده شامل شقایق دریایی ، مرجان و ... است.  ساختمان شقایق دریایی

  یک گونه معروف از شقایق دریایی به نام متریدیوم (Meridium) ، بدن استوانهای کوتاهی دارد. روی صفحه دهانی که در بالا و بصورت مسطح است ، تعداد زیادی شاخکهای کوتاه و تو خالی در اطراف دهان ، قرار گرفتهاند. پایه یا صفحه پایی نیز برای چسبیدن جانور به اجسام سخت دریا ، استفاده میشود. مری لوله پهن است که به دهان و حفره داخلی (انترون) متصل میشوند. در امتداد یک یا دو طرف مری شیار صاف و مژکداری به نام "سیفونوگلیف" وجود دارد که از آن آب به داخل انترون عبور میکند.

  بدن از داخل بوسیله 6 زوج دیوارههای عمودی کامل به نام سپتا (Septa) به قسمتهای شعاعی تقسیم میشود که از دیواره بدن به مری امتداد دارند. در میان این دیوارهها ، دیوارههای ناقص وجود دارد که به مری نمیرسند. بواسطه وجود سپتاها ، کنار حفره گوارشی به بخشهای حفره مانند تقسیم میشود و شاخکها در دنباله حجرهها قرار دارند. در زیر صفحه دهانی منافذی یافت میشوند که میتوانند آب را میان قسمتهای داخلی عبور دهند.

  بر روی حاشیه داخلی و آزاد هر دیواره یک رشته ضخیم و چین خورده وجود دارد که تا پایین امتداد پیدا میکنند بر روی آنها نماتوسیتها و سلولهای غدهای وجود دارند. سایر نماتوسیتها در شاخکها یافت میشوند. رشته های معدی میتوانند از سوراخهای دیواره بدن یا دهان بیرون آیند و در گرفتار ساختن طعمه ، کمک کنند. غدد تناسلی در امتداد جدارها ، تشکیل میشوند.

  سطح خارجی بدن جانور از اپیدرم خشنی بطور کامل پوشیده شده و صفحه قاعدهای و شاخکها ، علاوه بر پوشش مزبور دارای مژک هستند و مری انترون از گاسترودرم مفروش شدهاند. اپیدرم در جدارها دارای یک شبکه عصبی و اعصاب است ولی اندامهای حسی موضعی وجود ندارند.

  وضع طبیعی شقایق دریایی

  شقایق دریایی بالای سطح محکم بحالت چسبیده زندگی میکند. جانور وقتی که سالم و از آب پوشیده است بدن و شاخکهایش خیلی کشیده و طویل میشوند. هر گاه تحریک شود به داخل خمیدگی پیدا کرده و بدن به شدت منقبض میشود. یک جریان دائمی آب از سیفوگلیف به طرف پایین حرکت میکند و برای تنفس و متورم نگه داشتن بدن در داخل انترون به چرخش در میآید و یک جریان بطرف خارج نیز به سمت مری بالا می آید.

  تغذیه شقایق دریایی

  غذای این جانوران از نرم تنان ، سخت پوستان ، بی مهرگان دیگر وماهیها تشکیل میگردد. شکارهای مزبور بوسیله نماتوسیتها فلج میشوند و بوسیله شاخکها بسوی دهان برده میشوند. دهان و مری نیز میتوانند وسیعا باز شوند و بعضی از شکارها را مستیقما بگیرند. غذا به داخل حفره داخلی (انترون) می آید و در آنجا بوسیله آنزیهای مترشحه گوارش مییابد و بوسیله گاسترودرم جذب میگردد، مواد زاید گوارش نیافته از راه دهان به خارج دفع میشوند.

  تولید مثل در شقایق دریایی

  جنسهای نر و ماده از هم مجزا هستند. تخمک ها و اسپرم ها از غدد تناسلی بیرون می آیند و از دهان به آب میریزند و عمل لقاح در آب صورت میگیرد. تخم به صورت یک گاسترولای دراز مژک دار رشد میکند. بزودی جدارها در لوله گوارش تولید ظاهر میشود و بلاستوپور به دهان تبدیل میشود و مژکهای طویل محکم در انتهای مقابل دهانی میرویند. این لارو به اطراف شنا میکند و از جانوران میکروسکوپی تغذیه میکند و سپس به کف آب میرود و در آنجا بوسیله انتهای مقابل دهانی خود ثابت میگردد. آنگاه با رشد و نمو شاخکها ، جدارها و ... لارو به شقایق دریایی کوچکی تبدیل میشود.

  سایر خصوصیات شقایق دریایی

  بیشتر انواع شقایقها به صخره ها ، صدفها و سطوح دیگر میچسبند ولی بعضی از آنها میتوانند به سهولت حرکت کنند و تعدادی از انواع بسیار کوچک شقایق قادر هستند با تکان دادن شاخکهای خود شنا کنند و بعضی از انواع باریک هم ، کف دریا را سوراخ میکنند و فقط شاخکها را رها میسازند و در نتیجه صفحه دهانیشان روباز میشود.

  شقایقها بوسیله ماهیها ،خرچنگها ، سایر سخت پوستان ، ستارههای دریایی و نرم تنان خورده میشوند. ماهی روغن ، وماهی پهن هم از شقایق استفاده میکنند. بعضی از انواع نرم تنان نسبت به زهرهای شقایقها مصون بوده و حتی نماتوسیتهای خارج شده را در داخل بدن جای میدهند

  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات ()
   
          سنگ ماهی سمی ترین ماهی دنیا

   
  سنگ ماهی آب شیرین

  نام های رایج:سنگ ماهی،شیر ماهی ،وزق ماهی

  نام علمیBatrachomoeus trispinosus :

  خانوادهBatrachoididae:

  حداکثر طول: تا ۲۲ الی ۲۸ سانتیمتر رشد میکند

  دما ۲۴ : تا ۲۶ درجه سانتیگراد

  پ هاش: ۷ الی ۸

  شناخت و نگهداری :
  سنگ ماهی یا شیر ماهی با نام علمی Batrachomoeus trispinosus متعلق به خانواده Batrachoididae از ماهیان اکواریومی محسوب شده که ماهی مورد بحث از گونه اب شیرین میباشد البته اصطلاح اب لب شور برای این ماهی مناسب تر است. این ماهی دارای رنگ امیزی قهوه ای با خالهای مشکیست که روی سرش خارهای کوچکی دیده میشوند.سر نسبتا بزرگی داشته که بیشترین حجم بدن را تشکیل میدهد بر خلاف ظاهری سفت و خشک بدنی نرم دارد ولی لمس کردن ماهی به هیچ عنوان توصیه نمیشود و تا حدودی خطرناک است. طول عمر این ماهی در اب شیرین بدون در نظر گرفتن شرایط فیزیکوشیمیایی بسیار کاهش میابد و شاید به زودی منجر به مرگ یا بیماری ماهی شود.این ماهی مانند مجسمه در اب میماند و در کف مخزن مانند تکه سنگی در گوشه ای بدون حرکت منتظر شکار میماند البته ماهی در روز تحرکی نداشته و در گوشه ای یا مخفیگاهی بدون حرکت میماند و بیشتر در شب فعالیت میکند ،این ماهی گوشتخوار از نوع زنده خوار بوده و غذا دادن در مخزن اجتمایی به این ماهی سخت است(مخصوصا اگر ماهیان همجوار با او، محاجم و گوشتخوار باشند)دلیل اصلی دشواری در غذا دهی به این ماهی این است که شیر ماهی برای شکار تلاشی نمیکند و ماهی باید به دهان او نزدیک شود و با یک حرکت که در یه چشم به هم زدن صورت میگیرد ماهی را شکار کند. برای نگهداری بهتر است پ هاش اب را روی ۷.۵ الی ۸ تنظیم کنید و در اب از نمک استفاده کنید.حجم تانک برای این ماهی را میتوان از ۱۲۰ لیتر به بالا انتخاب کرد.

  تغذیه:مناسبترین غذا برای شیر ماهی غذای زنده است و نه چیز دیگر البته شیر ماهی بنده به دل و ماهی کیلکا هم عادت داشت ولی با بدبختی فراوان به او از این غذا میدادم تازه در مخزن انفرادی!!!!!! این ماهی از نظر غذا خوردن سختگیر بوده و باید از غذای زنده برای تغذیه این ماهی استفاده شود.در ضمن ماهیان همجوار با این ماهی نباید گوشتخوار باشند چون قبل از اینکه طعمه به دهان او برسد ماهیان دیگر ظعمه ها را میخورند

  تعین جنسیت:اطلاعاتی در دست نیست

  خلق و خو: ماهی نسبتا ارامیست ولی در نظر داشته باشید که این ماهی گوشتخوار است و ماهیانی که در دهانش جای بگیرد را طعمه تلقی میکند.پس رعایت سایز توصیه میشود


  سه شنبه 21 تیر 1390 ارسال شده توسط: پویا امامی نظرات ()
   

         جدیدترین مطالب
  لیست کامل مطالب ارسالی
  جوجو98 جمعه 25 اسفند 1391
  دلقک ماهی اسلاریس آب شور یکشنبه 26 آذر 1391
  مقدمه ای بر سنجاب / سرباز ماهیان (Holocentridae) سه شنبه 23 آبان 1391
  مقدمه ای بر اسفنجها سه شنبه 23 آبان 1391
  گالری تصاویر کاردینال سه شنبه 28 شهریور 1391
  تعداد کل صفحات : 4 1 | 2 | 3 | 4 |
  جستجو
  جستجو

  تبلیغات

  نظرسنجی
  از چه ماهی خوشتون میاد؟؟  صفحات جانبی
  تبلیغات در بزرگترین وبلاگ ماهیان زینتی

  برچسب ها
  ماشه ماهی, بیماری ماهی, ماهی اروانا, بیماری, ماهی فلاور, عکس, زینتی, اسکات, در مورد مار ماهی, پلیکوها, ماهی اب شور, اکواریوم, ماهی اسکات, وبلاگ ماهی, پلیکوی زینتی, درمان بیماری ماهیان, ماشه, بزرگترین وبلاگ ماهیان زینتی, درمان, اب شور, ماهی زینتی, دانلود, درمان بیماری, ماهیان, درمان ماهی, ماهی انجل, ویدئو, انواع مار ماهی, ماهی دیسکاس, دلقک ماهی, درمان بیماری ماهی, عکس مار ماهی, فلاور, ماهی زرد, گورامی, مقاله, ماهیان زینتی, در مورد ماهی دیسکاس, ماهی پیرانا, مار ماهی, سیچلاید, ماهی, دانلود عکس ماهی, عکس ماهی, ماهی سیچلاید, ماهی ماشه, انجل, بیماری ماهیان, سیکلید, عکس ماهی دیسکاس,

  دوستان وبلاگ

  "هنر موسیقی"
  "دنیای كامپیوتر"
  "ماهی فیش"
  "ماهی و اکواریوم"
  "اهنگ کردی جدید"
  "گیم تو دانلود"
  "خنده"

  همه لینکها || ارسال لینک
  Powered by ghalebsara 2010-2011 m.yosefi poor. All rights reserved.